November 12, 2013

Lenz Named South Region Athlete of the Year

NEW ORLEANS, La. – Adding to an already stellar season for the Saint Leo men's cross country team, the Lions placed four runners on the 2013 U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) All-Region Team, and Valentin Lenz earned the coveted title of South Region Runner of the Year.

Lenz led the Lions to their first-ever bid into the NCAA Division II  National Championships with a third-place finish in the South Region Championships. The sophomore from Dusseldorf, Germany, completed the 10K course at Tampa in 32:48.0, heading a pack of three Saint Leo runners in the top 10. Two weeks earlier, he finished runner-up at the Sunshine State Conference Championships in leading his team to a second-place finish.

Youth highlights an All-Region squad that has consistently set program bests all season, with two freshmen and two sophomores getting the nod on this year's team.  Freshmen Niclas Bez, and Rafal Matuszczak, and sophomores Carl Dunne, and Lenz pick up All-Regional honors after finishing in the top-25 at this past weekend's South Region meet.

Matuszczak was two spots back from Lenz, finishing in 32:55.80 in fifth place.  Dunne earned a time of 33:04.80, good for ninth, and Bez finished with a time of 33:52.70 to pick up 17th overall.

More than 390 Division II student-athletes were recognized Monday as All-Region honorees by USTFCCCA following the weekend's NCAA regional championship meets.  Those runners of USTFCCCA member schools who finished top-25 individually at one of the eight regional sites across the country earned the honor, 394 in total.

The NCAA Division II Cross Country Championships will be held November 23 in Spokane, Wash.  The Great Northwest Athletic Conference and the Spokane Regional Sports Commission will co-host the championships, November 23, at the Plantes Ferry Sports Complex. The women's race will begin at 10:30 a.m. Pacific time followed by the men's race at 11:30 Pacific time. The meet will be broadcast live online at NCAA.com.  Fans can find the link on SaintLeoLions.com.

For the latest news, updates, and information on the Saint Leo men's cross country team, be sure to visit SaintLeoLions.com.  Fans can also stay up-to-date on the latest Lions news by following Saint Leo Athletics on Facebook, Twitter, Instagram, and Youtube.


MEN'S HONOREES

Name                                 

Year

School

Region

Nicolas Rifflard

Jr.

Academy of Art

West

Kevin Batt

So.

Adams State

South Central

Julian Florez

So.

Adams State

South Central

Jovanny Godinez

Sr.

Adams State

South Central

Naseem Haje

Sr.

Adams State

South Central

Kyle Masterson

So.

Adams State

South Central

Quin Ralston

Fr.

Adams State

South Central

Tabor Stevens

Jr.

Adams State

South Central

Connor Dolan

Jr.

Adelphi

East

Nicholas Filippazzo

Jr.

Adelphi

East

Joey Bemowski

Sr.

Alabama-Huntsville

South

Blaise Binns

Jr.

Alabama-Huntsville

South

Jose Ortega

Jr.

Alabama-Huntsville

South

Dylan Anthony

Jr.

Alaska Anchorage

West

Isaac Kangogo

Jr.

Alaska Anchorage

West

Kevin Rooke

Jr.

Alaska Anchorage

West

Victor Samoei

Fr.

Alaska Anchorage

West

Mike Biwott

So.

American International

East

John Chirchir

Fr.

American International

East

Brian Baum

Jr.

Ashland

Midwest

Charlie Michel

Fr.

Ashland

Midwest

Anthony Fiermonte

Jr.

Assumption

East

Adam Braun

Jr.

Augustana (S.D.)

Central

TJ Gleason

Jr.

Augustana (S.D.)

Central

Harald Karbo

So.

Augustana (S.D.)

Central

Tom Karbo

Sr.

Augustana (S.D.)

Central

John Klecker

So.

Augustana (S.D.)

Central

Jordan Slusser

Sr.

Augustana (S.D.)

Central

Paul Yak

Sr.

Augustana (S.D.)

Central

Robert Sandlin

Sr.

Bellarmine

Midwest

Tim Gill

Sr.

Belmont Abbey

Southeast

Mitch Kraft

Sr.

Black Hills State

South Central

Tyler Dutchover

Jr.

Cal Baptist

West

Bryton Reim

Jr.

Cal Baptist

West

John Carrell

Sr.

Cal Poly Pomona

West

Ryan Carrell

Sr.

Cal Poly Pomona

West

John Dominguez

So.

Cal Poly Pomona

West

Mark Huizar

Fr.

Cal Poly Pomona

West

Aaron Dinzeo

Jr.

California (Pa.)

Atlantic

Matt Brooker

Sr.

Cedarville

Midwest

Joe Niemiec

Sr.

Cedarville

Midwest

Ben Tuttle

Jr.

Cedarville

Midwest

Laban Sialo

Sr.

Central Missouri

Central

Tyler Stuber

Sr.

Central Missouri

Central

Adam Tredway

Jr.

Central Missouri

Central

Isaac Chavez

Sr.

Chico State

West

Alfonso Cisneros

Sr.

Chico State

West

Phil Graber

Sr.

Chico State

West

Dayne Gradone

Sr.

Chico State

West

Johnny Sanchez

Jr.

Chico State

West

Job Kemboi

So.

Clayton State

Southeast

Derek Alcorn

Jr.

Colorado Mines

South Central

Andrew Epperson

Sr.

Colorado Mines

South Central

Phil Schneider

Jr.

Colorado Mines

South Central

Jacob Dirkman

So.

Columbus State

Southeast

Ryan McFall

So.

Columbus State

Southeast

Scott Litts

Jr.

Dowling

East

Mikey Davila

Jr.

Eastern New Mexico

South Central

Bryan Deibel

Sr.

Edinboro

Atlantic

Bart Eckel

Sr.

Edinboro

Atlantic

Logan Kempney

So.

Edinboro

Atlantic

Matt Link

Jr.

Edinboro

Atlantic

Elliott Martynkiewicz

So.

Edinboro

Atlantic

Tim McConnell

Sr.

Edinboro

Atlantic

Michael Thielman

Sr.

Edinboro

Atlantic

David Silversmith

Sr.

Ferris State

Midwest

Corey Mundy

Jr.

Flagler

Southeast

Bobby Ormsby

Fr.

Florida Southern

South

Jose Perez

So.

Florida Southern

South

David Tomchinsky

Sr.

Florida Southern

South

Chris Trebilcock

Sr.

Florida Southern

South

Chris Yanichko

Sr.

Florida Southern

South

Justin Mcmaster

Jr.

Florida Tech

South

Cory Keehn

Jr.

Fort Hays State

Central

Christian Gering

Jr.

Fort Lewis

South Central

Antoine Gisore

Jr.

Franklin Pierce

East

Makopa Rugabirwa

So.

Franklin Pierce

East

BJ Smith

Fr.

Franklin Pierce

East

Chad Cini

So.

Grand Valley State

Midwest

Kyle Flores

So.

Grand Valley State

Midwest

Chris May

Fr.

Grand Valley State

Midwest

Alan Peterson

Jr.

Grand Valley State

Midwest

Brent Showerman

Sr.

Grand Valley State

Midwest

Jaiden Brandt

Sr.

GRU Augusta

Southeast

Preston Jones

So.

GRU Augusta

Southeast

Dustin Ross

Sr.

GRU Augusta

Southeast

Andrew Evans

Sr.

Harding

Central

Victor Costello

Sr.

Indiana (Pa.)

Atlantic

Clint Keller

Sr.

Indiana (Pa.)

Atlantic

Nick Patton

Sr.

Indiana (Pa.)

Atlantic

Alex Cushman

Jr.

Indianapolis

Midwest

Craig Jordan

Sr.

Indianapolis

Midwest

Tanner Cook

Fr.

King

Southeast

Spencer Frantom

Sr.

King

Southeast

Jordan Noe

Jr.

King

Southeast

Brent Swiney

So.

King

Southeast

Zach Fleming

Sr.

Kutztown

Atlantic

Andrew Mclain

Sr.

Lewis

Midwest

Joseph Lasher

Jr.

LIU Post

East

Matthew O'Keefe

Sr.

LIU Post

East

Alex Diltz

So.

Lock Haven

Atlantic

Matt Guiod

So.

Lock Haven

Atlantic

Alex Monroe

Sr.

Lock Haven

Atlantic

Dylan Mountain

So.

Lock Haven

Atlantic

Korey Replogle

Fr.

Lock Haven

Atlantic

Ben Robinson

So.

Lock Haven

Atlantic

Alex Griggs

So.

Mars Hill

Southeast

David Jones

Fr.

Mars Hill

Southeast

Blake DeLong

Sr.

McKendree

Midwest

Nick Christensen

So.

Merrimack

East

Kirk Harvey

Sr.

Metro State

South Central

Nick Kadlec

Jr.

Metro State

South Central

Jani Lane

So.

Michigan Tech

Midwest

Dan Nielsen

Jr.

Minnesota Duluth

Central

Brad Chronister

Sr.

Missouri S&T

Midwest

Jacob Benton

Sr.

Missouri Southern

Central

Eric Schott

Jr.

Missouri Southern

Central

Adrian Todd

Jr.

Missouri Southern

Central

Chris Wilder

So.

Morehouse

South

Eugenio Gil

Fr.

Mount Olive

Southeast

Stephen Greco

So.

Mount Olive

Southeast

Akiharu Kitagawa

So.

Mount Olive

Southeast

Dylan Lafond

So.

Mount Olive

Southeast

Austin Steagall

Jr.

Mount Olive

Southeast

Jacob Urys

Fr.

Mount Olive

Southeast

Kevin Carder

Sr.

Neb.-Kearney

Central

Nick Knudson

Sr.

Neb.-Kearney

Central

Henrique Chavez

Sr.

New Mexico Highlands

South Central

Brett Morley

Sr.

North Greenville

Southeast

Ahmad Nesbitt

So.

North Greenville

Southeast

Timo Kilp

Sr.

Nova Southeastern

South

Long Tran

Sr.

Nova Southeastern

South

Wade White

Fr.

Nova Southeastern

South

Eric Lacy

Jr.

Philadelphia

East

Tim Malloy

Jr.

Philadelphia

East

Adam Volkert

Sr.

Pittsburg State

Central

Felix Duchampt

Jr.

Queens (N.C.)

Southeast

Niclas Bez

Fr.

Saint Leo

South

Carl Dunne

So.

Saint Leo

South

Valentin Lenz

So.

Saint Leo

South

Rafal Matuszczak

Fr.

Saint Leo

South

Bruk Assefa

Sr.

SF State

West

Benji Preciado

Fr.

SF State

West

Brayden Burleigh

Jr.

Shippensburg

Atlantic

Bernard England

Jr.

Shippensburg

Atlantic

Nicholas Libbi

So.

Shippensburg

Atlantic

Austin McGinley

So.

Shippensburg

Atlantic

Oliver Jorgensen

Fr.

Simon Fraser

West

Robert Brockmueller

Jr.

Sioux Falls

Central

William Brockmueller

Jr.

Sioux Falls

Central

Matt Horan

So.

Sioux Falls

Central

Morgan Elliott

Sr.

Slippery Rock

Atlantic

Alex Koksal

Sr.

Slippery Rock

Atlantic

Asher Brandt

Sr.

Southern Connecticut

East

Dieter Gutbrod

So.

Southern Connecticut

East

Paul Ryskowski

Sr.

Southern Connecticut

East

Johnnie Guy

So.

Southern Indiana

Midwest

Josh Guy

So.

Southern Indiana

Midwest

Noah Lutz

Fr.

Southern Indiana

Midwest

Tyler Pence

Jr.

Southern Indiana

Midwest

Cody Stone

So.

Southern Indiana

Midwest

Cody Smith

Jr.

Southwest Baptist

Central

Logan Barrett

Jr.

Saint Joseph's (Ind.)

Midwest

Michael Galonski

Sr.

St. Thomas Aquinas

East

Stephen Leonard

Sr.

Stonehill

East

Robert Massey

So.

Stonehill

East

Bryan Wilcox

Jr.

Stonehill

East

Daniel Zawalich

Jr.

Stonehill

East

Geremy DeWitt

So.

Tampa

South

David Cooper

JR

Tusculum

Southeast

Tareq Alwafai

So.

UC San Diego

West

Tanner Collins

Jr.

UC San Diego

West

Shaun Henderson

Sr.

U-Mary

Central

Chris Jessop

So.

U-Mary

Central

Wilson Pearson

Fr.

UNC Pembroke

Southeast

Nathinael Wondimu

So.

Valdosta State

South

Irvin Wyche

So.

Wayne State (Mich.)

Midwest

Cody Haden

Jr.

West Florida

South

Nick Merrett

Fr.

West Florida

South

Tim Wenger

Fr.

West Florida

South

Dylan Doss

Jr.

West Texas A&M

South Central

Steve Lagat

Fr.

West Texas A&M

South Central

Michael Cernoia

So.

Western State

South Central

Vegard Olstad

So.

Western State

South Central

Bryon Puentes

Jr.

Western State

South Central

Tyler Saiz

So.

Western State

South Central

Michael Schmidt

Sr.

Western State

South Central

Adam Sinda

Jr.

Western State

South Central

Garrett Wilson

Sr.

Western State

South Central

Isaac Griffith

So.

Western Washington

West

Chip Jackson

Sr.

Western Washington

West

Tabor Reedy

Jr.

Western Washington

West

Nathan Richards

Jr.

Western Washington

West

Luke Holubeck

Sr.

Wheeling Jesuit

Atlantic

Jesus Amezquita

So.

Wilmington (Del.)

East

Richie Mitten

Jr.

Wilmington (Del.)

East

Mike O'Brian

Sr.

Wilmington (Del.)

East